family

An Invigorating Workout

July 31, 2008
Lots of blueberries!

Almost a gallon!

For an invigorating workout:

Buy almost 1 gallon of blueberries and then scatter them throughout your house.  Make sure that some are way up high.  Preheat the house to 95 degrees.  Then, place a 20 pound backpack on your front, and make sure it is moist and at least 98 degrees.  Set 15 bees loose in the house to help get your adrenaline going, but make sure you don’t get stung.  Turn on a bright light and make sure it is shining in most of the house.  Carry a 5 pound weight in your right hand, and touch it with your left hand every minute or so.  Now, for 2.5 hours, go and find the blueberries that you scattered around.

Or, for a more frugal, authentic version, just go blueberry picking at Jameson Farm.

Hana Kate wants to pick, too!

Hana Kate wants to pick, too!

Invigorating?  We thought so, too!  Our lunch date was sick, so we took the opportunity to go blueberry picking.  Hana Kate especially enjoyed trying to pick the leaves off the bushes…until she fell asleep. Surprise, Daddy–we picked you some blueberries! 🙂.

You Might Also Like

  • Julie July 31, 2008 at 4:33 pm

    Sounds like fun 🙂 I clicked you link to Jameson Farm and it took me right to a site I’ve been looking at myself today! I purchased a ton of peaches yesterday and today I’m canning them using the recipe found on that site. Do tell…what are your plans for the blueberries?

  • Keren August 1, 2008 at 8:02 am

    Julie,

    I plan on freezing most of these and making some blueberry muffins, which we LOVE! They were $8 a gallon, but since my gallon wasn’t quite level to the top, Mr. Jameson only charged $7–I didn’t even say anything (I think it helped that I had my baby). We may go back again with my husband and get another gallon or 2, but we need to save some room in our freezer for making applesauce in the fall. 🙂 There’s definitely a lot more blueberries there and many still waiting to get ripe!

    Where did you get your peaches? I’d love to get some if they aren’t too expensive. I’ve never canned before, but want to do it sometime soon.

    Thanks! 🙂

  • Julie August 1, 2008 at 5:05 pm

    I bought my peaches at the Farmers Market on Rutherford Road. They were $0.99 per lb. I did notice that Walmart had peaches for $0.93 per lb. You could probably get them chaeper if you went to on orchard. The one that comes to mind is in Greer and since I live in Travelers Rest once I figured in gas and dragging 4 kiddos with me, I just decided to buy them closer to home.

    I was going to post about canning them today but my “good” computer just quit working so it might take a bit for me to get it posted. We had a few more peaches than jars and made peach cobbler with the leftovers…yum!